Wymiociny kaszalota – ile tak na prawdę koszuje?

Tytuł może dudnić nadzwyczaj abstrakcyjnie, natomiast jak się okazuje faktycznie, wymiociny kaszalota to nadzwyczaj drogocenny minerał, którego cena uzyskuje niepospolite stawki.

Wymiociny kaszalota – o co pełne to zamieszanie?

Właściwie niezatarta nazwa tego minerału organicznego to ambra (łac. Ambergris Tincture) będąca wydzieliną powstałą w jelitach walenia najprawdopodobniej w wyniku dyspepsje ssaka bądź zatwardzenia. Nie brzmi zachęcająco realność? To aczkolwiek nie schyłek, aromat, jaki zieje ambra, można przyrównać do końskiego kieratu związanego z zapachem morza. Raz za razem też jego zapach przypomina smród obornika. Wyjaśnia się aczkolwiek, iż nie bacząc na dosyć odmownych cech ambra jest używana w przemyśle, a zwłaszcza przy produkcji uwaga…perfum.

Tak, to nie wygłup, jak się okazuje struktura minerału i jego skład chemiczny działa pozytywnie na aspekty wonne i utrwalające perfum. Przydatni wybór części może niesamowicie wzmocnić i umożliwić wielotygodniowy skutek dla wód toaletowych. To zaiste ten aspekt czyni, iż wydzielina jest cenna.

Wywindowana opłata szwendająca się w miliony zielonych jest również spowodowana tym, iż niegdyś mieszankę pozyskiwano z upolowanych osobników jawnie z ich jelit. Teraz zwierzęta te są pod obroną, z tego powodu ambrę można zdobyć tylko i wyłącznie z na sto procent wyganianej przez ssaka wydzieliny. Raz za razem jako zamiennik ambry koncerny taśmowe wykorzystują żywicy ladanum, którą można zdobyć z niektórych typów czystków tj. reprezentatywnego rodzaju krzaków.

Nowinka w końcu. Dawniej w oparciu o mitach ludzie ufali, iż dzięki ambrze można hipnotyzować syreny.